آخرین اخبار

28. اکتبر 2017 - 13:40   |   کد مطلب: 24394
کتاب «قریبِ غریب» منتشر شد. این کتاب ٢١٥ صفحه‌ای که اولین تألیف «مقصود قاسمی» مداح و فعال اجتماعی خوش نام همدانی است، در خصوص آیات کاربردی قرآن نوشته شده و در واقع امکان دسترسی سریع و آسان به حدود ٢٨٠ موضوع قرآنی را در چهار بخش اعتقادی، اخلاقی، آموزشی و داستانی فراهم می‌کند.

نویسنده این کتاب اعتقاد دارد در زندگی امروزی، قرآن «قریبِ غریب» است. مقصود قاسمی در گفت‌وگو با خبرگزاری رضوی از نیت خود برای تألیف این کتاب می‌گوید.
قاسمی می‌گوید: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به دنبال موضوع خاصی در قرآن کریم باشید و تنها به دلیل حجم وسیع و گستردگی موضوعات از پیدا کردن آن صرف‌نظر کنید؛ بارها برای من پیش آمده درخصوص موضوعی، ساعت‌ها به دنبال آیه مورد نظر گشته و گاهی اوقات هم موفق به پیدا کردن آن نشدم. این امر بهانه‌ای شد تا برای ارتباط نزدیک و دسترسی آسان مردم به قرآن، قدمی هرچند کوچک بردارم.
او با بیان اینکه در این کتاب 280 نکته قرآن به صورت فهرست‌وار تهیه شده است، اضافه می‌کند: این کتاب برای قشر کودک و نوجوان، مربیان قرآنی، دانشجویان و ... کاربردی است. موضوع‌های کتاب به صورت فهرستی تهیه شده؛ مثلاً اینکه کجای قرآن گفته شده که «دروغ بد است» یا اینکه «از رحمت خدا غافل نشوید». برای هرکدام از آیات، توضیح، نکته، حدیث و موضوع مرتبط با استناد به منابع معتر شیعه مثل بحارالانوار ارائه شده است.
* ائمه اطهار(ع) بهترین وسیله ارتباط نزدیک با خدا
قاسمی اظهار می‌کند: «وسیله‌های ارتباط با خدا» یکی از موضوع‌هایی است که در این کتاب عنوان شده است. با یک مثال می‌خواهم برای درک بهتر این موضوع کمک کنم و آن اینکه ایجاد ارتباط با یک شخصیت مهم عبادی، سیاسی و یا اجتماعی که شما هیچ‌گونه آشنایی با وی ندارید نیازمند معرفی یک رابط است؛ رابطی که اعتبار، آبرو و مقبولیت داشته باشد تا بتواند شما را به فرد مورد نظر وصل کند. با این مثل این سوال مطرح می‌شود که آیا به غیر از اهل بیت (ع) برای ارتباط با خداوند کسی را سراغ داریم؟
این مولف با قرائت آیه 35 سوره مبارکه مائده، تصریح می‌کند: خداوند در این آیه می‌فرمایند «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ ...»، «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا بترسید و برای تقرب به سوی او وسیله بجویید». بر اساس تفاسیر گوناگون از قرآن کریم منظور از وسیله، همان وجود نازنین و مقدس اهل بیت(ع) است؛ همانگونه که در حدیثی از حضرت فاطمه(س) در مشارق انوارالیقین هم گفته شده: «الیکم باالوسیله».
قاسمی در خصوص انتخاب عنوان «قریب غریب» برای این کتاب هم می‌گوید: قرآن «قریب» است به خاطر اینکه در همه خانه‌ها وجود دارد و در دسترس همگان است؛ اما در واقع در جامعه امروزی این کتاب الهی «غریب» واقع شده و آنگونه که باید به آن توجه نمی‌شود. هدف من از تألیف این کتاب جلب توجه و دسترسی آسان مردم به خصوص جوانان به آیات قرآن کریم بود؛ اما لازم می‌دانم این نکته را ذکر کنم که این نوشته کوتاه آن چیزی نیست که حرفی برای گفتن درمورد آیات نورانی قرآن داشته باشد و مطمئنم مطالب آن هم بسیار کم‌تر و ناقص‌تر از آن چیزی است که مورد نظر اساتید حوزه و دانشگاه باشد و به قول شاعر: « برگ سبزی است تحفه درویش/ چه کند بینوا ندارد بیش».

 

دیدگاه شما