آخرین اخبار

22. نوامبر 2017 - 16:53   |   کد مطلب: 24395
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان اظهار کرد: وقف یکی از احکام مترقی و حیاتی در دین مقدس اسلام است که اگر احیاء شود فقر از کشور ریشه کن خواهد شد.

به گزارش نبا نگار به نقل از خبرگزاری شبستان همدان، آیت الله غیاث الدین طه محمدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان امروز (30 آبان) در جمع کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه عهده دار اموال موقوفه است و باید به نحو احسن به اجرای نیات واقفین بینجامد.

 

وی با اشاره به اینکه مال و ثروت در اسلام و در حیات جامعه نقش خون در بدن انسان را دارد، افزود: اگر خون در بدن انسان کم یا زیاد باشد و کار و وظیفه ای خود را در شریان های انسان به درستی انجام دهد مرگ آن فرد فرا می رسد.

 

وی تصریح کرد: استفاده صحیح از ثروت در حیات زندگی بشر در دین مبین اسلام به عنوان یک دین کامل سعادت بار است.

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان ابراز داشت: گردش مال و ثروت در بین عامه مردم باید عادلانه صورت بگیرد تا همگان بتوانند زندگی دارای رفاه و بدون دغدغه ای را در جامعه اسلامی سپری کنند و  در غیر اینصورت جامعه دچار مرگ اقتصادی می شود.

 

آیت الله محمدی با اشاره به اهمیت مال و ثروت در جامعه بشری نیز خاطرنشان کرد: ثروت باید در در بین فقرای جامعه گردش و چرخش داشته باشد و ربای مال هزاربرابر از زنا با محارم در خانه خدا دارای گناه است.

 

وی با بیان اینکه اگر ثروت در بین افراد ثروتمند حبس شود جاعه دچار سکته مالی می شود، گفت: یکی از بدبختی های جامعه بشری این است که 80 درصد ثروت دنیا در دست 20 درصد مردم است و روزانه هزاران نفر از فقر و گرسنگی جان می بازند.

 

وی اظهار کرد: در زمان ظهور امام زمان (عج) ثروت به طور عادلانه در بین مردم توزیع می شود و در کل کره ای زمین یک فقیر وجود نخواهد داشت.

 

وی بیان داشت: وقف یکی از بهترین سازوکارهایی است که می شود ثروت را در جامعه به گردش درآورد و افرادی که دچار مشکل هستند می توانند از آن بهره مند شوند.

 

امام جمعه همدان با اشاره به وقف در حوزه درمان نیز عنوان کرد: در حال حاضر واقفان باید به وقف در حوزه سلامت و درمان بیندیشند تا افرادی که در حوزه درمان و ناباروری مشکل دارند از عواید این موقوفات استفاده کنند.

 

آیت الله محمدی، همچنین به وقف در حوزه علمیه، زائر سرا، وقف برای حیوانات و ... توسط واقفین در استان اشاره کرد و گفت: وقف یکی از برنامه های مترقی و حیاتی در دین مقدس اسلام است.

 

وی افزود: اگر موقوفات احیاء شوند فقر از کشور ریشه کن می شود و بسیاری از مشکلات عدیده در حوزه علم ، درمان و ... برطرف می شود.

 

وی تصریح کرد: در زمان پهلوی موقوفات کشور فروخته شد و در زمان انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (ره) احیاء شدند.

 

امام جمعه همدان گفت: زمانی که یک نفر وقف را پایمال کند و افرادی در برابر آن ایستادگی کنند در واقع جهاد اکبر انجام دادند و در غیر اینصورت مسئولیت سنگینی برعهده متولیان این امر است.

 

آیت الله محمدی با بیان اینکه مبلغ در حوزه وقف نداریم، ابراز کرد: بسیاری از عواید موقوفات را باید صرف امور تبلیغ وقف در جامعه کنیم چرا وقف در جامعه مظلوم است.

دیدگاه شما