آخرین اخبار

2. ژانویه 2019 - 8:41   |   کد مطلب: 24410
استاد حوزه علميه با بيان اينكه آیت‌الله شاهرودی فقیه ممتازی بود گفت: ایشان کتاب‌هایی را در علم فقه نوشته‌اند که بسیار عمیق و حائز اهمیت است

 مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام  به مناسبت هفتمین روز درگذشت این عالم با حضور آیت‌الله طه‌محمدی نماینده ولی فقیه در استان همدان، سید سعید شاهرخی استاندار همدان و طلاب حوزه علمیه قم و اقشار مختلف مردم در مسجد جامع برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسن طاهری، استاد حوزه علمیه در این مراسم با با بیان اینکه آیت‌الله شاهرودی یک فقیه ممتاز بود اظهار کرد: ایشان زمانی که بنده در سال 1346 در حوزه نجف بودم در سن 19 سالگی مدرس رسمی حوزه علمیه نجف بودند.

وی  با اشاره به اینکه ایشان در حوزه علمیه نجف از شاگردان آیت‌الله صدر و خویی بودند افزود: آیت‌الله شاهرودی در کسوت فقاهت فرد مومنی بودند.

وی با بیان اینکه علم راه عمل است و کسی که علم نداشته باشد اعمال خود را نمی‌تواند به خوبی انجام دهد گفت: فقیه و عالم کسی است که با علم به احکام می‌تواند ما را در مسیر درست زندگی هدایت کند، چراکه علم و عقل رهبر خیر هستند که انسان را به سوی خوبی هدایت می‌کنند.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه همه ما باید از فرصت عمر حداکثر بهره را ببریم ادامه داد: باید انسان‌ها اعمال خود را برای رضای خدا انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه مرحوم آیت‌الله شاهرودی در محضر آیت‌الله خویی بیش از 30 سال شاگرد بودند خاطرنشان کرد: ایشان کتاب‌هایی را در علم فقه نوشته‌اند که بسیار عمیق و حائز اهمیت است، یکی از مسوولیت‌های عمیق ایشان برگزاری کلاس درس خارج فقه در شهر قم بود.

طاهری با بیان اینکه مقام معظم رهبری از فقدان و رحلت این فقیه بزرگ پس از تحمل یک سال بیماری سخت و دردآلود بسیار متأسف و متأثر هستند یادآور شد: در روایات مختلفی از ائمه معصوم(ع) آمده خداوند متعال برای مرض ثوابی نمی‌دهد اما همین درد و بیماری برای مومن می‌تواند موجب آمرزش گناهان شود.

وی با تاکید بر اینکه آیت‌الله صدر نیز عنایت ویژه‌ای به مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی داشتند بیان کرد: ایشان در رشته‌های فقه و اقتصاد از فقهای ممتازی بودند و جزو افتخارات شیعه محسوب می‌شوند.

این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی در خصوص اینکه هر کس در این دنبال هرکس و هر چه را دوست بدارد روز قیامت با آن محشور می‌شود افزود: مردم ایران محب اهل بیت(ع) هستند که سرمایه بزرگی است، البته این علاقه اگر همراه با افراط باشد نمی‌تواند با روح توحید سازگاری داشته باشد پس باید به این موارد توجه خاص شود.

طاهری با تأکید بر لزوم توجه به حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: درست است که امروز حوزه‌های علمیه کشور و مردم از نظر بودجه و معیشت در تنگنا هستند اما همین حوزه‌ها با پولی که سهم خمس و امام زمان (عج) است در حال تلاش برای ایجاد افتخار برای تشیع و اسلام هستند.

دیدگاه شما